Ana Sayfa Blog

KORONA TABLOSU…

KIŞ AYLARININ GELMESİ VE İNSANLARIN TEDBİRLERİ BIRAKMASI İLE VEFAT SAYILARI VE HASTA SAYILARI TAMAMI İLE ARTTI…

‘Bir Başkadır…'(SPOİLER!)

Bir başkadır Netfilix mecrasına Berkun Oya kaleminden beyaz perdeye yenice yansıtılmış 8 bölümlük bir dizidir. Edindiğimiz bilgiler ışıgında anladık ki son zamanlarda Netfilixte dünya çapında yürütülen insanların manik depresif yada her hangi bir psikolojik rahatsızlığa sahip olduklarının inanadırılması adına hazırlanmış çalışmalardan biri daha.

Dizi Netfilix’e kabul edilme kriterlerini tamamı ile sağlamış olmalı ki, hızlı bir giriş yapıp seri bir ivme kazandı. Diğer bir söylentiye göre,Berkun Oya ilk bölümü çektikten sonra proje tamamı ile Kızıl Numaranın kanatları altında onun isteklerince hazırlanıp insan pisikolojisini yıpratmak için yayımlanmış. Sizler için itina ile izlediğim dizide yıllardır yapılan insan ayrıştırma projesinin sokaklardan alınıp insanların envai çeşit izleme araçlarına ulaştırılma sistemi sektesiz ilerliyor. Dizi artık psikologların bile insanlara objektif bakamayıp insan iyileştiricilerin bile artık hasta olduğunu ve diğer hasta bir psikoloktan medet umduğu tamamı ile karamsarca hazırlanmış bir üzüntü karmaşası olarak ekranlarımıza geldi.

Bir okurumuzun da hep söylediği gibi, “Üzülerek söylemek isteriz ki bu dizi sizi derinden etkileyip sizleri hasta rolüne alıştırabilir. Öyle ki yıllardır hümanist olup insanı insan için seven insanların bile fikir terazisini saptırabilir.” İyi günlerde kalın.

VENOM FİLM Mİ FİLİM Mİ?

Venom filmi ilk piyasaya çıktığında Tom HARDY ile birlikte baya sansasyon yaratmıştı.

Film daha başarılı olabilirdi ama konusu cidden de basite kaçmış. Tom Hardy’nin oyunculuğuna sözüm yok. Ama basit bir şekilde işlenmiş ve kendini tam filme bağlayamıyorsun. Bunun yanında filmde corona virüsün ilk çıktığı yere dair bazı belirteçlerin olduğu kehanetlerinin söylenip internette reklamlarının yapılması da filmin popüleritesine bir ivme daha kazandırmış oldu.

Acun Ilıcalı’dan Exxen açıklaması…

Variety dergisinin En Etkili 500 İş insanı listesine giren Acun Ilıcalı, yeni platformu Exxen’in üye sayısı açıkladı.

1 Ocak’ta açılan Exxen platformunun üye sayısını sosyal medya hesabından bir açıklama ile duyuran Ilıcalı, izleyicilere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

İşte o mesaj:
3 günde 500 bin üyeyi geçtik. Bize inanan izleyicilerimize çok çok teşekkürler…Çok emek verdik, karşılığını böyle almaktan daha güzel bir şey yok. İyi ki varsınız.

Tanzanya uyruklu motosiklet sürücüsü kazada öldü…

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde kontrolünü kaybettiği motosikletiyle metrelerce sürüklenen Tanzanya uyruklu Faisal Haji Ömer (27) hayatını kaybetti.

Kaza, saat 16.30 sırlarında Yeniköy Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Caddesi Oska Siteleri önünde meydana geldi. TOKİ Konutları’ndan Yeniköy Mahallesi yönüne giden Tanzanya uyruklu Faisal Haji Ömer’in kullandığı 07 MA 6739 plakalı motosiklet, kontrolden çıkıp, refüje çarparak metrelerce sürüklendi. Kazayı görenlerin haber vermesi üzerine gelen sağlık ekipleri Faisal Haji Ömer’in olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi. Ömer’in cansız bedeni, Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Öte yandan Ömer’in kaza sırasında kaskının başından fırladığı görüldü.

Sağlık Bakanı Koca, aşı tedarikinde aracı firma kullanıldığına dair iddialar ile ilgili açıklama yaptı. Koca açıklamasında, “Aşı tedarik sürecinde tek muhatabımız üretici firmadır” ifadesini kullandı.

Fahrettin Koca, yeni tip corona virüs (Covid-19) aşılarının “aracı firma” vasıtasıyla alındığı iddialarının doğruyu yansıtmadığını bildirdi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, basında yer alan haberler üzerine konuyla ilgili bilgilendirme yapma ihtiyacı doğduğunu dile getirdi.

Aşı konusunda görüşmelerin doğrudan üretici firmalarla yürütüldüğünü daha önce de söylediğini aktaran Koca, “aracı firma” iddiasının bir fotoğrafta yazan ilaç firmasının adı kullanılarak sürdürüldüğünü belirtti.

Söz konusu iddiaları “iftira” olarak niteleyen Koca, “Biontech ve Oxford aşısı dahil olmak üzere tüm aşı üreticileri ile devlet olarak bizzat aracısız görüştük. Devletimiz adına Devlet Malzeme Ofisimiz, Sinovac firması ile görüşmüş ve Türkiye’deki temsilcileri olan Keymen İlaç A.Ş. ile de lojistik süreci takip etmiştir. Sinovac firmasının Türkiye’deki tek yetkili distribütörü Keymen İlaç A.Ş. firmasıdır. Üstelik 7 yıldır bu durum böyledir” ifadelerine yer verdi.

“DİSTRİBÜTÖRÜN YETKİ VE SORUMLULUĞU TEMSİL VE LOJİSTİKLE SINIRLI”

Bakan Koca, açıklamasında, Covid-19 aşısının alındığı Sinovac firmasının Türkiye’deki distribütörünün yetki ve sorumluluğuna da değindi.

Koca, konuya ilişkin, “Yukarıdaki bilgilerin de açık şekilde anlaşılacağı üzere tüm görüşmeler doğrudan üretici şirketlerle yapılmaktadır. Anlaşmanın idari ve mali tüm koşulları distribütörden bağımsız olarak ana üretici ile yapılan görüşmelerde belirlenmiştir. Distribütörün yetki ve sorumluluğu Sinovac’ı temsil ve lojistik ile sınırlıdır. Bu anlaştığımız ve görüşmelerin devam ettiği tüm aşılar için böyledir” değerlendirmesini paylaştı.

Bakan Koca, söz konusu açıklamadan sonra kimseden özür dilemesini ya da mahcup olmasını beklemediğini belirterek, “Salgına karşı ancak birlikte mücadele edersek başarılı olabiliriz. Somut olmayan zanlarla salgın yönetimini ve aşılama programını gölgeleyecek beyanlarda bulunulmamasını rica ederim. Milletimiz irfan sahibidir. Hakikati görür ve ona sahip çıkar” ifadelerini kullandı.

Anket şirketi Haluk Levent’i gazeteci yaptı, sanatçıdan tepki geldi: Olmaktan korktuğum yerdeyim…

HDResim.net

Gezici Araştırma’nın geleneksel anketi sonuçlandı. Türkiye’nin en güven duyduğu gazeteci ve televizyoncular listesinde Uğur Dündar ilk sırada yer alırken, bu listede yer alan şarkıcı Haluk Levent “Beni gazeteci yapmışlar. Olmaktan korktuğum bir yerdeyim. Ben ne alaka?” tepkisini gösterdi.

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, “Türkiye’nin en güvenilen isimleri” araştırmasının sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

2020 yılı için Türkiyegenelinde halkın en çok güven duyduğu isimleri belirleyen Gezici, anketi 14 Kasım ile 20 Aralık 2020 tarihleri arasında 14 il, 28 ilçe, 72 mahalle ve köyde yaptı.18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 2 bin 164 kişi ankete katıldı.

Haluk Levent | Nadide fotoğraflar, Müzik notaları, Müzik

Gezici Araştırma’nın geleneksel anketi sonuçlandı. Türkiye’nin en güven duyduğu gazeteci ve televizyoncular listesinde Uğur Dündar ilk sırada yer alırken, bu listede yer alan şarkıcı Haluk Levent “Beni gazeteci yapmışlar. Olmaktan korktuğum bir yerdeyim. Ben ne alaka?” tepkisini gösterdi.

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, “Türkiye’nin en güvenilen isimleri” araştırmasının sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

2020 yılı için Türkiyegenelinde halkın en çok güven duyduğu isimleri belirleyen Gezici, anketi 14 Kasım ile 20 Aralık 2020 tarihleri arasında 14 il, 28 ilçe, 72 mahalle ve köyde yaptı.18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 2 bin 164 kişi ankete katıldı.

Haluk Levent Kılıçdaroğlu'na Ne Dedi | Haluk Levent'ten Kılıçdaroğlu'na  Sert Tepkiler

UĞUR DÜNDAR ZİRVEDE YER ALDI

428 ismin söylendiği ‘Türkiye’nin en güvenilir medya isimleri’ sıralamasında ise zirveyi Uğur Dündar aldı. Dündar’ı sırasıyla şu isimler takip etti: İsmail Küçükkaya, Fatih Portakal, Yılmaz Özdil, Ece Üner, Ahmet Hakan, Fatih Altaylı, Nazlı Çelik, Hande Fırat, İsmail Saymaz, Haluk Levent, Erkan Tan, Cem Öğretir, Veyis Ateş, Cüneyt Özdemir.

AB’den çarpıcı Rusya iddiası: Kendi aşısını satmak için diğer aşılar hakkında dezenformasyona başvuruyor!!!

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’nın kendi aşısını satabilmek için geliştirilen diğer aşılar hakkında dezenformasyona başvurduğunu belirtti.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yayımladığı blog yazısında, özellikle internette dezenformasyonla mücadelenin önemine işaret etti.

“BAZILARI, DİĞERLERİNİN İTİBARINI SARSMAYA ÇALIŞIYOR”

Devlet veya devlet dışı aktörlerin zaman zaman kamu diplomasisinde meşru zeminin dışına çıktığına dikkati çeken Borrell, bazılarının kendi gittikleri yolu tek etkili yolmuş gibi sunduklarını ve diğerlerinin itibarını sarsmaya çalıştıklarını vurguladı.

Koronavirüs aşısı için yarış: Aşı siparişlerinde hangi ülke ne durumda? -  BBC News Türkçe

“BU TÜR GİRİŞİMLER HALK SAĞLIĞINI TEHDİT ETMEKTE”

Bazı dış aktörlerin, yanlış veya yanıltıcı bilgiler yayarak dezenformasyon kampanyalarına bile giriştiğine işaret eden Borrell, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Örneğin, Batılı aşı geliştiricileri Rusya‘nın devlet kontrolü altındaki medyası tarafından alay konusu ediliyor. Bu durum bazen insanların maymuna dönüşeceği gibi saçma iddialara kadar varıyor. Görünüşe göre bu tür söylemler Rusya’nın kendi aşısı Sputnik V’yi satmak istediği ülkelere yönlenmiş durumda. Salgında bu tür temelsiz şüpheleri teşvik edecek her girişim halk sağlığını tehdit etmektedir. DEAŞ gibi terör örgütleri de kendi propagandalarını yaymak için yeni tip koronavirüs salgınındaki kafa karışıklıklarını kullanmaktadır.”

5 soruda corona virüs aşısı ile ilgili merak edilenler | NTV

“RUSYA VE ÇİN AKTİF OLARAK BU TÜR FAALİYETLERİ YÜRÜTÜYOR”

Dezenformasyon yönteminin yeni olmadığını ancak internet sayesinde artık çok daha hızlı yayılabildiğini belirten Borrell, “Rusya ve Çin gibi bazı devletler aktif şekilde bu tür faaliyetler yürütüyor ve özgürlük, çoğulculuk, kuvvetler ayrılığı gibi değerler üzerine oturmuş demokratik sistemlerimizin altını oymaya çalışıyorlar.” ifadesini kullandı.

Rusya'da "Türkiye tatiline yasak" kulisi - Turizm Günlüğü

Prof. Dr. Uğur Şahin’den korkutan açıklama: Koronavirüs 10 sene daha aramızda olacak…

BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, yeni tip koronavirüsün 10 yıl boyunca bizimle olacağını söyleyerek yeni salgınlara hazırlıklı olma çağrısı yaptı. Şahin ayrıca normalleşme için yaz sonunu işaret etti.

4 Ağustos korona tablosu! Corona virüsünde son durum nedir, vaka sayısı kaç  oldu? - Son dakika haberleri

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile ortak geliştirdikleri yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı ile dünyada adından çokça söz ettiren BioNTech’in CEO‘su Prof. Dr. Uğur Şahin, sanal ortamda katıldığı bir toplantıda pandeminin gidişatı hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Kovid-19 virüsünün 10 yıl boyunca daha bizimle olacağını söyleyen Şahin, “Dünya ne zaman normale döner?” sorusuna, “Yeni bir ‘normal’ tanımına ihtiyacımız var. Virüs önümüzdeki 10 yıl boyunca bizimle kalacak. Orada olacağı gerçeğine alışmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İsrail'den Korona Açıklaması: “Antikor Geliştirdik” - COVID-19 HUB

NORMALLEŞME İÇİN YAZ SONUNU İŞARET ETTİ

Salgında zaman zaman yükselmelerin olabileceğini aktaran Şahin, bulunan aşılar sebebiyle yaz sonunda daha normal bir hayata geçilebileceğini söyledi. Şahin bu kış mevsimi için umutlu konuşmazken; önümüzdeki kış mevsiminde durumun daha kontrol altına alınmış olmasını beklediğini kaydetti.

KISSADAN HİSSE…

Harun Reşit İle İhtiyar

Harun Reşit Veziri ile birlikte tedbili kıyafet dolaşırken bahçesinde hurma fidanları diken bir ihtiyar görür. Selam verir ve aralarında şu konuşma geçer:

– Kolay gelsin, ne yapıyorsun böyle?

– Hurma fidanları dikiyorum. 

– Peki bu diktiğin hurma fidanları ne zamana kadar büyür ve meyve vermeye başlar?

– Kim bilir belki on, belki yirmi sene sonra yetişir ve meyve vermeye başlar.

– Peki onların meyvelerini görebilecekmisin?

– Bu yaşlı halimle belki göremem. Ama bizden öncekilerin diktikleri ağaçların meyvelerini biz yedik. Biz de bizden sonrakilerin istifadeleri için bu hurma fidanlarını dikiyoruz.

Bu cevap Harun Reşid’in hoşuna gider ve bir kese altın verir. İhtiyar, Allah’a hamdeder ve:

– Diktiğim ağaçlar hemen meyve verdi.

Bu söz üzerine Harun Reşid bir kese daha altın verir ve ihtiyar yine Allah’a hamdeder ve:

– Herkesin diktiği meyve ağaçları yılda bir defa mahsül verir, benim diktiğim fidan hem hemen meyve verdi hem de senede iki defa ürün vermeye başladı.

26 Aralık Covid Tablosu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun İkinci Toplantısı Gerçekleştirildi…

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında ikinci kez toplandı.

Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde düzenlenen toplantı çevrim içi düzenlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanan komisyonda, işveren heyetinde TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetinde ise Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat yer aldı.

Toplantıda, ülkemizin 2021 yılı hedef ve tahminleri, 2020 yılında meydana gelen ekonomik olaylar, sosyal gelişmeler, küresel ve ekonomik konjonktür, iç ve dış ticaret verileri gündeme alındı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, TÜİK temsilcileri tarafından hazırlanan raporlar sunuldu. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından da bilgilendirme yapıldı.

Komisyonun üçüncü toplantısı TÜRK-İŞ ev sahipliğinde 22 Aralık’ta çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

2021 yılı asgari ücretini belirlemek üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında 4 Aralık’ta gerçekleştirmişti.

Yağmuru Pencerede Yakalayanlar : 2020

İş çıkışı, ders çıkışı, dört cepheli duvarların ardında sokaklarda yakalandığımız ahmak ıslatanlardan yine duvardaki saçaklara sığındığımız mevsimlerden ; doğadan gelen en küçük su damlasını yakalamak için çıktığımız pencere kenarlarının yılına. Koşullandığımız duyguların ardında en son ne zaman basit şeyleri hissettik : Bir su damlasının teninize dokunmasını, ıslanmaktan kaçmadan, üşümekten korkmadan. Ne zaman yavaşlamaya ihtiyaç duyduk akıp giden dünya üzerinde? Mutlu olmanın yollarını aradığımız şu günlerde : yeni yüzyılın pazarlama safsatası olan kendini sevcilerin yarattığı ‘kendimizi sevme’ eylemlerinin içinde sevebildin mi kendini? Daha doğrusu bulabildin mi yönelttiğin soruların karşısında bir mevcudiyet?

“Sırtlarındaki yükün hafif ya da ağır oluşuna göre, az ya da çok bükülmüş belleri : ve duruşundan daha sabırlı olduğu belli biri, ağlaya ağlaya ‘Dayanamıyorum artık’ diyor gibiydi”   Dante/İlahi Komedya

Ekran her karardığında yüz yüze geldiğimiz yabancıyı sevmeye çalışma gayreti. Ekran yeniden canlandığında 0 ve 1’lerle, unutveriyoruz tüm çabanın nedenini. “Sen buna değersin.” “Mutlu et kendini.” “İyi bak kendine.” sloganlarının alt metninde kelimelerle istismar edilerek bizim için hali hazırda yaratılmış hayallerin içinde bir ömür. Doğduğumuz andan itibaren bizden önce var olan doğrulara, mutluluğa sığmak için her gün her gün biraz daha silikleşti biricik parmak izlerimiz. Ekrandaki yüzler ve yüzlerce kez sorduğumuz “napıyorum ben?”ler. Kaçmaya çalıştığımız normların içindeyken hayal ettiğimiz yetişkinlik böyle bir şey mi? Etrafımızda daha iyisi hatta ölçülebilir bir şeymiş gibi daha mutlu olmaya yönlendiren sesler kesildiğinde ne yapıyoruz ; yabancı olduğumuz bir varoluşla yalnız kalmamak için tekrar içine doğduğumuz doğrulara sığınıyoruz.

Başka türlüsünün ihtimalini bile hayal etmekten kaçındık. Filmlerde gördüğümüz yağmurda ıslanma sahnelerinin müzik ve ışık olmadan yansıtılan güzellikte olmadığını : şehrin korna seslerinden, koşuşturan insanların telaşından hatta şemsiye uçlarının gözümüze girme olasılığının yarattığı paranoyadan, arabaların sıçrattığı çamurlu sudan kaçmak için sergilediğimiz atletik hareketlerden tecrübe ettik aslında. “Herkesin hikayesi farklıdır.” sürekli kafamın içinde dolanıyor bu cümle şu sıralar. Dört duvar arasında artık hislerimizin ve duygularımızın belirli bir algoritmada paradoksa girdiğini fark edince içimizde beliren tek yeni şey kendi hikayemizi yaratmaya çoktan başladığımız gerçeği. Nerede aradığımız değilmiş önemli olan ne sıklıkta aradığımızmış. Artık yağmurun ansızın bizi yakalaycağı sokaklarda değiliz, kovulduk oradan yağmuru penceremizde yakalayacağımız duvarların ardına.

“Her davranışın saygınlığını azaltan telaştan uzaklaşınca ayakları, aklımın daha önce sınırlı ilgi alanı genişledi, istekle doldu sanki. Sulardan çıkıp göklere yükselen tepeye çevirdim bakışlarımı”   Dante/İlahi Komedya