Ana Sayfa Blog

Bakan Selçuk, yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı…

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 12 Ekim Pazartesi günü ilkokul 2, 3, 4, 8, 12’inci sınıflar ve özel eğitimli öğrencilerin de yüz yüze eğitime başlayacağını söyledi. Bakan Selçuk, “Öğrencilerimiz, 2 gün okulda olacak. İsteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyenler için uzaktan eğitim devam edecek ve devamsız sayılmayacaklar. Sınıf mevcutlarımız gruplara ayrılarak azaltılacak. Okulda kalma süreci kısaltılacak” dedi.

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 12 Ekim Pazartesi günü ilkokul 2, 3, 4, 8, 12’inci sınıflar ve özel eğitimli öğrencilerin de yüz yüze eğitime başlayacağını söyledi. Bakan Selçuk, “Öğrencilerimiz, 2 gün okulda olacak. İsteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyenler için uzaktan eğitim devam edecek ve devamsız sayılmayacaklar. Sınıf mevcutlarımız gruplara ayrılarak azaltılacak. Okulda kalma süreci kısaltılacak” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararlara ilişkin ayrıntıları paylaştı. Bakan Selçuk, koronavirüs salgını sürecinin en başından bu yana dünyadaki gelişmeleri yakında izlediklerini, çocukları ilkokula giden, sınava hazırlanan, özel gereksinimi olan velilerin çağrılarını takip ettiklerini söyledi. Selçuk, bu süreçte okulların ne denli büyük toplumsal bir işleve sahip olduğunu görmüş olduklarını vurguladı.

Okulların tüm kademe ve sınıflarda tam zamanlı olarak dünyada eğitime başladığını belirten Bakan Selçuk, “Ancak biz daha aşamalı bir başlangıçtan yanayız. 31 Ağustos Pazartesi günü yeni eğitim yılının ilk zilini çalmış olduk. Ardından okulla duygusal bağ kurma ihtiyacını benimsediğimiz ilkokul 1’inci sınıflarla yüz yüze eğitime başlamış olduk. Okullarımızda yüz yüze eğitimde üçüncü haftadayız. Tedbirler aldığımız için de üçüncü aşamaya geçmeye hazırız. 12 Ekim Pazartesi günü ilkokul 2, 3, 4, 8, 12’inci sınıflar ve özel eğitimli öğrencilerimizle yüz yüze eğitime başlayacağız” dedi. 

‘İSTEYEN VELİLERİMİZİ ÇOCUĞUNU OKULA GÖNDERECEK’

Bakan Seçluk, yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptıklarını ifade ederek, “Öğrencilerimiz, 2 gün okulda olacak. Yüz yüze eğitime başlama konusunda, isteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyenler için uzaktan eğitim devam edecek ve devamsız sayılmayacaklar. Sınıf mevcutlarımız daha önce olduğu gibi gruplara ayrılarak azaltılacak. Okulda kalma süreci eskisine oranla kısaltılacak. Bunları sizinle paylaşacağız. Bu aşamada da isteyenler okula gönderecek, istemeyenlere esneklik tanınacak. Ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitime devam edecek. Çünkü öğrencilerimiz her koşulda devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacaktır. Ayrıca her öğrencimizin sosyal ve akademik gelişimleri yakından takip edilecektir” diye konuştu. 

Türkiye’den KKTC’ye su verilmeye başlandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Su Temin Projesi’nde yaşanan arızanın giderilmesinin ardından Türkiye’den gelen su bugün yeniden KKTC’ye verilmeye başlandı. Suyun geldiğini duyan vatandaşlar Geçitköy Barajı’na akın etti.

Geçtiğimiz Ocak ayında arıza nedeni ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ( KKTC) su akışının durmasının ardından Ağustos ayında birçok bölgelere su verilemez hale gelinmişti. Bugün suyun yeniden gelişi ile birlikte KKTC halkı, Türkiye’den deniz altından suyun toplandığı Geçitköy barajına gelerek suyun akışını yerinde izledi. O anı cep telefonu ile görüntüleyen Adil Ertürk, “Su geldi, mutluyuz. Allah razı olsun anavatandan. Bundan daha iyi büyük mutluluk var mı” şeklinde konuştu. Kıbrıs’ta yaşayan Voka ise, “Türkiye’den gelen su herkesi mutlu etti. Uzun zamandır bekliyorduk çok mutluyuz” dedi.

Bir başka vatandaş da, “Türkiye Cumhuriyetine sonsuz teşekkür ediyoruz. Yüce Rabbime şükrediyoruz bu güzel anı bize tekrardan yaşattı. Başta Türkiye Cumhuriyetini yönetenlere ve projeye emek veren herkese teşekkürler” ifadelerini kullandı.

Geçitköy Barajı’na gelen Mahmut Çelik de, “Şükürler olsun Allah’a. Bugüneymiş nasip. İyi ki de geldi, hep depolarımız kireçlendi. Biz şans eseri Facebook’ta öğrendik suyun geleceğini bugün. Ne mutlu ki Türkiye’mizde öyle bir güzel öyle bir liderimiz var, Tayyip Erdoğan onu seviyoruz. Ona çok çok teşekkür ediyoruz suyumuzu yolladığı için. Çünkü son limitimiz zorluyorduk, tankere bu yollardan, içilmeyen kuyulardan su getirip arıtıp içiyorduk. Çok hayvan da telef oldu Mağusa taraflarında susuzluktan. Ama bugüne geldik şükürler olsun. Bundan sonra da inşallah problem yaşamayız, teşekkür ediyoruz Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Tayyip Erdoğan’a” şeklinde konuştu.

Ford, koronavirüs desteği için Almanya’nın kapısını çaldı.

FORD DA ALMANYA’YA BAŞVURDU

Yeni gelen bilgilere göre, dünya çapındaki organizasyonlarında düzenlemeye giden Ford, Alman hükümetinden destek almak için senatoya başvuracak.

Ford’un toplamda 500 milyon euro değerinde kredi çekmeyi amaçladığı söyleniyor.

Almanya’da iki adet tesisi bulunan Ford, Köln’de bulunan fabrikasında Fiesta üretimi yapıyor. Saarlouis’de bulunan tesis ise şu sıralar yeni nesil Focus’un üretimine odaklanmış durumda.

Ford, hükümetten istediği krediye ek olarak tesislerinin bulunduğu bölgelerin yerel yöneticilerinin de kapısını çalacak. Şimdilik bu iddialara yanıt vermekten çekinen Ford yetkililerinin, önümüzdeki günlerde net bir açıklama yapması bekleniyor.

İddialara göre, sendika yetkilileri de Ford’un Almanya’dan çekilme ihtimalini düşünmek istemiyor. Öyle ki 2024 yılında sonlanacak Focus üretiminin ardından Saarlouis tesisine ne olacağı sorusu, şimdiden sendikaların gündemine alınmış durumda.

Türkiye’de korona aşısının ilk gönüllü uygulamasında ikinci doz yapıldı.

Dünya çapında yüksek can kayıpları ve enfekte sayılarına ulaşan koronaviris salgınına karşı aşı çalışmaları devam ediyor.

Bu kapsamda, Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi’nde 16 Eylül’de ilk gönüllü koronavirüs aşılama uygulaması yapılan kişilere bugün ikinci doz uygulandı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Aşı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal, Çin’de geliştirilen koronavirüs aşısının ilk gönüllü uygulamasında gelinen sürece ilişkin basın mensuplarına bilgi verdi.

Prof.Dr. Ünal, Türkiye’de 25 merkezde bu gönüllü uygulamasının gerçekleştirileceğini belirterek, “Bundan 14 gün önce Hacettepe’de ilk gönüllüler alınmaya başladı. İstanbul’da, İzmir’de, Diyarbakır’da, Gaziantep’te, Malatya’da bugüne kadar 14 merkez aktif olarak gönüllü almaya başladı. Bu hafta içerisinde 20 merkeze ulaşacak. Önümüzdeki hafta içerisinde de tüm merkezlerin açılmasını bekliyoruz” dedi.

Temmuzda dünyada en çok altını TCMB satın aldı.

Dünya Altın Konseyi’nin açıkladığı verilere göre temmuzda dünya genelinde merkez bankaları 27.1 ton altın alımı yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 19.4 ton altınla söz konusu ayda dünyada en çok altın alımı yapan merkez bankası oldu. Türkiye’yi 3.1 tonla Katar, 2.8 tonla Hindistan ve 1.9 tonluk alımla Kazakistan takip etti. İşte temmuz itibarıyla dünyada en çok resmi altın rezervi bulunan ülkeler… şu anda Türkiye altın rezervi olarak 11. sırada.

ABD

Altın rezervi: 8.133 ton

Almanya

Altın rezervi: 3.362 ton

İtalya

Altın Rezervi: 2.451 ton

Fransa

Altın rezervi: 2.436 ton

Rusya

Altın rezervi: 2.299 ton

Çin

Altın rezervi: 1.948 ton

İsviçre

Altın rezervi: 1.948 ton

Japonya

Altın rezervi: 765 ton

Hindistan 

Altın rezervi: 664 ton

Hollanda

Altın rezervi: 612 ton

Türkiye

Altın rezervi: 603 ton

Meteorolojiye göre 2 bölgemizde sağnak uyarısı!

Meteoroloji’den alınan son bilgelere göre yurt genelinde sıcaklıklar, mevsim normallerinin 3-6 derece üzerinde seyredecek. İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde öğle saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. İşte illerimizde hava durumu ve sıcaklıklar.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, bugün öğleden sonra Akdeniz’in iç ve yüksek kesimleri (Toroslar Mevkii),Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Aksaray, Kırşehir, Bilecik, Kütahya, Bolu, Karabük çevreleri ile Muğla’nın doğu çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA: 34, Parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

İSTANBUL: 29, Parçalı bulutlu.

İZMİR: 31, Az bulutlu ve açık.

KOCAELİ: 31, Parçalı bulutlu.

KÜTAHYA: 31, Zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

MANİSA: 35, Zamanla parçalı bulutlu.

MUĞLA: 31, Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra doğu kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

ADANA: 39, Parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç ve yüksek kesimleri (Toroslar Mevkii) yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

ANTALYA: 31, Parçalı ve iç kesimleri yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç ve yüksek kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

HATAY: 33, Az bulutlu ve açık.

ESKİŞEHİR: 32, Parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

KONYA: 31, Parçalı bulutlu.

KASTAMONU: 34, Parçalı bulutlu.

SAMSUN: 27, Parçalı bulutlu.

RİZE: 29, Parçalı, yer yer çok bulutlu.

TRABZON: 28, Parçalı, yer yer çok bulutlu.

ERZURUM: 29, Parçalı bulutlu.

KARS: 28, Parçalı ve az bulutlu.

MALATYA: 35, Parçalı ve az bulutlu.

VAN: 27, Parçalı ve az bulutlu.

DİYARBAKIR: 39, Az bulutlu.

GAZİANTEP: 38, Az bulutlu.

ŞANLIURFA: 42, Az bulutlu.

Özbekistan’da vaka sayısı hızla tırmanmaya başladı.

Özbekistan’da vaka sayısı 46 bini aştı

Özbekistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, gün boyunca ülkede Kovid-19 vaka sayısı 233 artarak 46 bin 160’a, ölü sayısı 2 artarak 377’ye çıktı.

İyileşenlerin sayısı 302 artarak 42 bin 857’ye ulaştı ve şimdiye kadar virüs tespit edilen hastaların yüzde 93’ü iyileşti.

Yaklaşık 100 bin kişinin gözetim altında tutulduğu ülkede, 2 bin 926 kişi hastanelerde tedavi görüyor.

Karantina tedbirlerinin 15 Ağustos‘tan itibaren aşamalı olarak gevşetildiği Özbekistan’da, ağustos ayının sonundan başlayarak 300’ün altında seyreden günlük vaka sayısı haftanın başından itibaren yeniden yükselmeye başladı.

Ülkede ağustosun sonundan başlayarak 7 Eylül’e kadar 300 civarında gerçekleşen günlük vaka sayısı, 8 Eylül’de 400’ün, 9 Eylül’de 500’ün, dün ise 700’ün üzerine çıkmıştı.

Avrasya ülkelerinde Kovid-19’la ilgili gelişmeler.

Gürcistan, Moldova, Özbekistan, Belarus ve Azerbaycan’da yeni tip koronavirüs ( Kovid-19) salgını etkisini sürdürüyor.

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia ülkede salgın durumunun kötüleştiğini, ancak 31 Ekim’de yapılacak genel seçimlerin iptal edilmeyeceğini bildirdi.

Gürcistan’nın başkenti Tiflis’in yanı sıra Rustavi, Kutaisi, Zugdidi, Poti ve Batum kentlerindeki okulların 1 Ekim’e kadar kapalı kalacağını belirten Gakharia, söz konu kentlerde uzaktan eğitimin görüleceğini söyledi.

Ayrıca Gakharia, Kovid-19 hastaları için devlet hastanelerinde ayrılan 600 yatak sayısının 3 bine çıkarılacağını da dile getirdi.

Bugüne kadar Kovid-19 nedeniyle 19 kişinin hayatını kaybettiği Gürcistan’da, vaka sayısı 1958, iyileşen sayısı da 1334 olarak açıklanmıştı.

Bakan Koca: “Virüsle mücadele, toplumsal bir mücadeledir” dedi…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde yapılan toplantının ardından yaptığı paylaşımda, “Virüsle mücadele, toplumsal bir mücadeledir. Ortak düşmana karşı birlikte mücadele edelim” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde bakan yardımcıları, il sağlık müdürü ve başhekimlerin katılımıyla İstanbul’daki salgının seyrinin ele alındığı bir toplantı gerçekleştirdi.

Bakan Koca, toplantı sonrasında sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaşımda bulunarak, “Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanemizde bakan yardımcıları, il sağlık müdürü ve başhekimlerin katılımıyla; İstanbul’daki salgın seyrini ele aldığımız detaylı bir toplantı yaptık. Virüsle mücadele, toplumsal bir mücadeledir. Ortak düşmana karşı birlikte mücadele edelim” ifadelerini kullandı.

MSB: Araştırma ve sondaj gemilerine, Türk Deniz Kuvvetleri refakat ediyor.

MİLLİ Savunma Bakanlığı, Oruçreis ve Barbaros Hayreddin Paşa araştırma gemileri ile Yavuz ve Fatih sondaj gemilerine Türk Deniz Kuvvetleri tarafından refakat ve koruma sağlanmaya devam edildiğini bildirdi.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Karadeniz ve Doğu Akdeniz‘deki deniz yetki alanlarında sismik araştırma ve sondaj faaliyetlerine devam eden Oruçreis ve Barbaros Hayreddin Paşa araştırma gemileri ile Yavuz ve Fatih sondaj gemilerine Deniz Kuvvetlerimiz tarafından refakat ve koruma sağlanmaya devam edilmektedir” denildi.