SOSYAL MEDYA AŞKI

Günümüzde ‘dating app’ denilen çeşitli partner bulma uygulamalar aracılığı ile gelişen ilişkiler giderek yaygınlaşıyor. Tinder, Hot Or Not vs. gibi uygulamalar özellikle genç bekarlar arasında oldukça popüler hale gelmiş durumda. hayatımıza renk ve eğlence katması amacıyla dahi olduğumuz bu uygulamalar bizim toplumumuzda hiç de azımsanmayacak bir oranda insanları hayal kırıklığına uğratıyor ve beklentilerin tam tersine keyif kaçırıyor.

Konuyu analiz edebilmek adına bu uygulamalara dahil olma konusundaki motivasyonlarımızı gözden geçirmek gerek. Söylemler çeşitlilik gösterse de basitleştirmek adına kullanıcıların ana motivasyonlarını birkaç başlık altında toplayalım:

  1. Sadece arkadaşlık bağlamında ilişki (Yalanın ta kendisi)
  2. Kısa süreli cinsellik ve arkadaşlık bağlamında ilişki (Gerçek)
  3. Sadece tek gecelik ilişki (Daha büyük gerçek)
  4. İlişki aramayıp beğenilirliğini test edenler (Bi çare narsistler)
  5. Uzun vadeli evlilikle sonuçlanan ilişki (Büyük fikir:))

Toplumumuz özelinde konuşacak olursak bu uygulamaları kullananların hemen hemen tamamı yukarıda bahsettiğim 1 numaralı motivasyona sahip olduklarını iddia etmekle birlikte, erkeklerin çoğunun 2 ve 3 numaralı güdüleri taşıdığın söyleyebiliriz. Kadınların çoğu ise tam aksine 4 ve 5 numaralı beklentilerle bu uygulamaları kullanmaktalar. Tabi ki istisnalar kaideyi bozmaz. Haliyle birçok beraberlik iki tarafın beklentileri tamamıyla farklı olduğundan birbirini karşılamıyor.

Ülkemizde bu uygulamaları kullanan erkeklerin çoğu hem bu uygulamaları kullanan kadınlarla uzun vadeli ilişki düşünmüyor.(çünkü bu kadınların daha hafif kadınlar olduğunu düşünüyorlar.). Öte yandan uygulamayla arkadaşlık kurdukları partnerleri onlarla kısa zaman içerisinde buluşup salt cinsellik yaşayınca onları ”duygusuz” olarak nitelendirebiliyorlar. Birçok erkeğin sadece daha fazla arkadaşlık sağlamak adına uygulamanın önerdiği tüm partnerleri onayladıklarını düşünürsek bu kadar beklenti içinde olmaları ve her koşulda partnerlerine bir eleştiri getirmeleri oldukça enteresan!

Uygulamayı kullanan birçok kadın ise duygusal olarak yıpranmış ve hızla bağlanmaya açık oluyor. Dolayısıyla içten içe güven duyacakları birini arayan bu kadınlar kolaylıkla manipüle ediliyorlar ve ilişkileri bu kadınlar için çoğunlukla hayal kırıklığıyla sonuçlanıyor. Yani sadece tek bir fotoğrafla beğendiği ve beğenildiği bir partnerden çok fazla beklentiye giriyorlar. Birde sadece uygulamanın sağladığı güvensiz ortamdan faydalanarak ”duygusuz”ya da ” küstah” diye tanımladıkları erkekleri tavlayıp sonra da kalplerini kırarak yola getirme fantezisine sahip kadınlar var. Eminim uygulamanın mimarları böyle bir fanteziyi hayal bile edememişlerdir.

Sözün özü bizde erkekler hem çok beklenti içindeler hem de eleştirmeye bayılıyorlar, kadınların ise kafaları oldukça karışık. Yani biz toplum olarak böyle uygulamalara hazır değiliz henüz. Algılayamadığımız, anlayamadığımız ve sosyokültürel gerçeklerimizle uzaktan yakından alakası olmayan uygulamaları beklentilere boğulmuş halde hayatımıza dahil edince sorunlu ilişkiler yumağı sarmaya devam ediyor. Kadın erkek ilişkileri konusunda kafası fazlasıyla karışık olan bizler bu uygulamaların modernitesi altında yeni karmaşalara ve kalp kırıklıklarına sürükleniyoruz.

Sonuç olarak bu uygulamalar bizim gibi muhafazakar ve duygu temelli toplulukların ihtiyaçlarına cevap vermesi umutsuz bir beklentiden öteye gidemez. Bizler ikili ilişkilerde yoğun ve derin sorgulamalara ihtiyaç duyan bireyleriz. Hepimiz partner bulma uygulamalarından daha çok cesarete , özgüvene, nezakete, ve yüz yüze konuşmaya ihtiyacımız var.

KAYNAKÇA: TAVSİYEEDİYORUM.COM