Kuvars Minerali

Kuvars taşı nedir? İsminden de anlaşılacağı üzere kristal minarellerden oluşmaktadır.  Geçmişten bu yana metafizik anlamda gücün ve kuvvetin bir simgesi olarak kabul edilmiştir. Genel bir ad olarak kullanılan kuvars taşı çok sayıda çeşide sahiptir. Günümüzde sanayiden alternatif tıbba kadar pek çok alanda kullanılır. Takı dünyasında da yaydığı enerji nedeniyle kullanımı oldukça yaygındır. Kuvars taşı kolye taşıyan kişilerde, fiziksel ve kimyasal özellikleri sebebiyle ruh sağlığına oldukça iyi gelmektedir. Meditasyon uygulamalarında da sıkça kullanılır.

Mükemmel kristallenmiş bir kuvars.

Kuvars Taşı Çeşitleri

Kuvars, “iri kristalli” ve “kriptokristalen” olarak iki gruba ayrılır. Bu gruplar kendi içinde çeşitlere ayrılır. İri kristalli kuvars çeşitleri: Süt kuvars (beyaz), ametist (mor), mavi kuvars, pembe kuvars şeklinde iken mikro kristalli kuvars çeşitleri, Kalsedon (kalseduan), agat, oniks, akik, çökmetaşı, sard tripoli, karnelian, krizopras, heliotrop, plazmapras, jasp, flint, çört, novakulit isimleriyle adlandırılar.

Pembe Kuvars Taşı Özellikleri

Eski çağlarda mühür olarak kullanılan pembe kuvars taşının rengi uçuk pembeden gül kırmızına göre değişmektedir. Aşk taşı olarak da bilinen pembe kuvars en çok gümüş bayan kolyelerde kullanılmaktadır. Hastalıkları tedavi etmesi ve direnci artırması yönüyle bilinir.

Dumanlı Kuvars Özellikleri

Şeffaf ve kristal yapıda olan bu kuvars türü kahverengi ya da griye yakın renktedir. Çok kıymetli taş olarak görülen dumanlı kuvars, aksesuar dünyasında en çok teşbihlerde karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de Aydın’ın Koçarlı ve Karacasu ilçelerinde dumanlı kuvars yatakları vardır.

Kuvars, kristalize özelliği sebebiyle optik ve cam sektörlerinde; sertliği sebebiyle de zımpara gibi aşındırıcı malzemelerde kullanılan önemli bir mineraldir. Ani sıcaklık değişimlerine karşı direnci sebebiyle böyle bir özellik kazandırılmak istenen ürünlerde aranan bir hammaddedir. Porselenlerde iskelet yapıcı hammadde olarak kullanılır.