Kişiliğimiz Nereden Geliyor ? ‘ Three Identıcal Strangers’

Kişiliğimizin, karakterimizin genler üzerinden mi yoksa yaşadığımız aile, çevre üzerinden mi oluştuğunu gizli bir şekilde devlet destekli bilimsel bir araştırma yapılan üçüzlerin gerçek hayat hikayesi.

Eddy’nin Bobby ile 19 yıl sonra aynı üniversiteyi kazanması sonucu karşılaşan ikizler, basında da birçok haberde yayınlanınca David olan diğer üçüncü kardeşe de ulaşırlar ve üçüzler bir araya gelir. İlginç haber niteliği taşıyan bu üçüzler televizyon kanallarının da gözdesi olurlar ve ailelerin de işin içine girmesiyle neden ayrıldıklarını araştırmaya koyulurlar. Bu sorunun cevabını ‘üçüzleri hiçbir ailenin kabul etmeyeceği’ şeklinde alsalar da işin aslının böyle olmadığı, yahudi soykırımından kaçan Avusturyalı Freudian Psikolog Peter B. Neubauer adlı bilim adamının insan karakterinin oluşmasında genetiğin mi yoksa çevrenin mi etkisini olduğunu araştırmak üzere yapılmış bir deney olduğu görülür.

Deney henüz yayınlanmamış ama 2065 yılında yayınlanacağı söyleniyor. Bana korkutucu geliyor açıkçası, yanlışıkla 2065 yılına kadar yaşarsak çıkan sonucu merakla bekliyorum, şayet tarihi unutmazsam. Tabii hala denek olarak kullanılan insanlar etrafımızda ya da bütçeleri yetmediğinden dolayı çalışmaya son verdiler… 

Ayrıca bu deney sadece bahsedilen üçüzler üzerinde değil pek çok ikizler üzerinde de uygulanmıştır.

Peki sizce karakterimiz genler üzerinden mi yoksa çevre faktörlerinden mi oluşuyor. ?

kaynakça: wannart