Hızlı Okuma Teknikleri ile Okuma Hızınızı 3 Kat Artırın!

Daha hızlı okumak isteyenlerden misiniz?

O halde bu yazı tam size göre.

Zira hızlı okuma kurslarında genelde size hızlı okuma teknikleri öğretilir, ancak okuduğunuz metni anlayamadıktan sonra hızlı okumanın bir esprisi yoktur.

Bu yazıda size yazıları anlayarak hızlı okuyabilmeniz için bazı ipuçları vereceğiz.

1. Okuma Hızını Artırmak:

a. Her gün egzersiz yapın.

Anlayarak hızlı okuyabilmek için beceriler size doğuştan gelmez. Bu yetiyi kazanmak için sizin çaba göstermeniz gerekir. Bu nedenle her gün 15-20 dakika kadar hızlı okuma antremanı yaparak orta ve uzun vadede büyük bir gelişme kaydedebilirsiniz.

Okuma hızını artırmak zamanla olur çünkü daha önce okumadığınız bir tarzda okuma yaparsınız. Unutmayın, çocukken okumayı sökmek için birkaç yıllık bir sürekliydi. Bu nedenle hızlı okumaya alışmak ve bu işte başarılı olmak için sabırlı olmanı gerek.

Gelişmenizi takip edebilmek için süre tutmak da iyi bir yöntem olur. 30 gün boyunca süre tutun ve bir dakikada kaç kelime okuyabildiğinizi görün. Ne kadar çok antreman yaparsanız, kelime sayısı da o kadar artar.

b. Kolay Yazılarla Başlayın

Daha hızlı okuma için egzersiz yaparken öncelikle kolay yazılarla başlayın. Okurken keyif aldığınız, rahat anlaşılır metinler seçmeniz çok iyi olur.

Seyahat rehberi, ünlü bir kişinin anıları güzel bir başlangıç olabilir. Fizik ya da tarih gibi konuları ağır bir dille ele alan kitaplar ise hızlı okuma şevkinizi kırabilir.

Hızlı okuma yeteneğiniz geliştikçe bir metinde nerelere odaklanmanız gerektiğini de daha iyi anlarsınız. Bu da uzun ve karışık metinlerle daha iyi başa çıkmanızı sağlar. Yani metnin hangi bölümünde daha önemli ve kritik bilgiler var, nerelere ağırlık vermeli; bu gibi konular zihninizde zamanla daha iyi oturur..

c. Hızınızı Takip Edin

Baş parmağınız ya da bir kağıtla okumanız gereken yeri kapatmanız iyi bir fikir olabilir. Böylece yazının neresinde olduğunuzu daha iyi takip edersiniz ve yazı içinde kaybolmazsınız. Parmağınızla ya da kağıtla okumanız gereken yerleri belirlerseniz gözleriniz de odaklanacak bir yer bulur.

d. Daha Uzun Süreler Okuyun

Beyninizin yeni bir alışkanlık elde etmesi için belli bir ritme girmesi geekir. Bu da uzun süre okuma yaparak gerçekleşir. Bir oturuşta en az 15 dakika gözünüzü kitaptan kaldırmadan okuma yapmaya çalışın.

Zaman içinde daha iyi odaklanabildiğinizi göreceksiniz. Bu okuma seansları arasında kısa aralar vermek de faydalı olur ama size tavsiyemiz bir oturuşta en az 15 dakika aralıksız okuma yaptıktan sonra ufak bir mola vermeniz… Daha sonra 15 dakikalık okuma süresini 30, 45, 60 dakikaya çıkarabilirsiniz.

e. Gerektiğinde Yavaşlayın

Hızlı okumak size pek çok fayda sağlar. Ama bir metni okurken nerede yavaşlamanız gerektiğini bilmelisiniz, yani bazen sindire sindire okumalısınız.

Bir metne göz gezdirirken bazı yerleri gözden kaçırabilir, buralardaki bilgileri anlamadan geçebilirsiniz. Bu size bir şey katmaz. Bu nedenle bir yazıyı okurken nerelerde daha dikkatli olmak gerektiğini bilmek, hızlı okumanın temel hususlarından biridir.