Çin Aşısının Ardından Bir Aşı Daha Türkiye’ye Geliyor.

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, CNN Türk’te canlı yayına katılarak aşı konusundaki gelişmeler hakkında bilgi verdi. 

Tevfik Özlü, Çin’den gelecek olan Sinovac aşısının yanı sora Oxford aşısıyla ilgili sözleşmenin imzalandığını ve yakın zamanda ülkeye geleceğini söyledi.

AŞI TARTIŞMALARITürkiye’de normale dönüş için en az 40-50 milyon vatandaşın aşılanması gerektiğini söyleyen Özlü, aşıların her firma tarafından üretilemediğini, Sinovac’ın geliştirdiği aşının Dünya Sağlık Örgütü tarafından denetlendiğini belirtti. Bu nedenle sosyal medyada aşılarla ilgili olumsuz görüşlerin ciddiye alınmaması gerektiğini ifade eden Özlü, Sinovac’ın henüz faz 3 çalışmalarının yayınlanmadığını, burada bir eksiklik olduğunu, Brezilya’daki faz 3 sonuçlarının ise 23 Aralık’ta açıklanacağını söyledi.

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda Sinovac aşısıyla ilgili herhangi bir olumsuzluğun olmadığını söyleyen Özlü, bir kaç yan etkinin olduğunu ancak bunların aşıyla ilgisiz olduğunu ifade etti.Önümüzdeki günlerde Türkiye’deki çalışmalarla ilgili de sonuçların açıklanacağını belirten Özlü, Çin aşısının yanı sıra Öxford aşısının da ülkeye geleceğini söyledi.